Založ si blog

Jeseň v USA 2015 – časť tretia – San Francisco

Po hodinovom lete z Las Vegas sme sa ocitli na medzinárodnom letisku v meste San Francisco. Do centra mesta sme sa dostali tzv. BART-om, metrom, ktoré pokrýva oblasť Bay Area. V momente, kedy som sa ocitol na ulici Market street v samotnom srdci SF pochopil som prečo ho niektorí cestovatelia a turisti nazývajú najeurópskejším mestom USA. Ulica Market, mimochodom jedna z najdrahších v meste sa pýši honosnou architektúrou, vyblýskanými výkladmi, umelcami hrajúcimi na ulici a samozrejme veľkým množstvom turistov z každého kúta sveta. Po ubytovaní na 6th street neďaleko ulice Market(túto ulicu vám veľmi neodporúčam, je síce v centre mesta ale menej otrlé povahy by sa tam nemuseli cítiť úplne bezpečne a ak nedokážete spať v hlučnom prostredí, nájdite si ubytovanie radšej inde) sme zamierili na prechádzku mestom. Pohybovať po meste sme sa chceli hlavne prostredníctvom vlastných nôh avšak po zdolaní prvého výraznejšieho kopca z nás odhodlanie opadlo a zvolili sme možnosť odviezť sa jedným z troch exemplárov historickej električky, takzvaného cable car-u, ktoré sa dochovali z obrovskej električkovej siete, ktorá v meste existovala na začiatku 20-teho storočia. Počas jazdy električkou obdivujete charakteristické domčeky postavené vo viktoriánskom štýle a atmosféru tohto mesta, ktoré sa ešte aj v dnešnej dobe môže nazvať mestom Hippies. Z električky sme vystúpili na mieste zvanom Fishermans wharf. Po prehliadke tohto miesta, ktoré je mekkou milovníkov rýb a seafoodu sme sa rozhodli, že späť na hotel prejdeme pešo a po ceste zdegustujeme miestne pivko. V ceste nám však stal Russian Hill, jeden z kopcov na ktorom je SF vybudované. Pri pohľade na zaparkované auta v týchto uliciach so sklonmi ako nadpriemerne šikmá strecha nadobudnete pocit, že keby ste autu zvrchu pomohli jedným prstom, bez problémov ho prevrátite na strechu. Cestou k hotelu sme prešli cez Chinatown, údajne najväčšiu čínsku štvrť v severnej Amerike, miesto kde kúpite absolútne všetko od tenisiek, hodiniek, kabeliek až po čínske jedlo. V San Franciscu môžete nájsť aj svetoznámu Lombard street, mimoriadne fotogenickú ulicu s množstvom ostrých zákrut známu z mnoha filmov, seriálov a pohľadníc – mimochodom, je to naozaj pôsobivé miesto ale navštívte ju radšej skoro ráno aby ste si ju vychutnali sami. V jednom z miestnych barov sme si potom dopriali pár piviek značky Salinas, ktoré nás kvalitne pripravili na spánok.

Po spánku prerušovanom húkačkami policajných a hasičských áut sme si dopriali kvalitné raňajky s vajíčkami, slaninkou, klobáskou a naskočili sme na otvorený autobus tzv. hop on – hop off, ktorý jazdí snáď v každom väčšom meste, ktoré je navštevované turistami. Na pohyb po SF je tento autobus najlepšou alternatívou. SF napriek tomu, že samotné mesto má len okolo 2 miliónov obyvateľov je vďaka absencii vysokých budov a bytoviek rozťahané na pomerne veľkom území. Preto by ste cestu taxíkom len ťažko finančne zvládli no a keďže je postavené na kopcoch, bicyklovanie tiež nie je prechádzkou ružovou záhradou :D. Hop on má presne stanovený okruh, ktorým jazdí celý deň v 15-30 minútových intervaloch čiže keď si zakúpite denný lístok môžete kdekoľvek vystúpiť a znova vystúpiť. My sme sa na začiatok odviezli cez hippie štvrť Castro na miesto, ktoré sa nazýva Golden Gate park. V tomto parku nájdete budovu kalifornskej akadémie vied a budovu múzea De Young. Kalifornská akadémia vied vo svojej budove usporadúva množstvo výstav spojených najmä s tématikou dažďových pralesov a prehistorického života. Samotný park je obrovský a napriek veľkému pohybu ľudí pôsobí prechádzka v ňom veľmi upokojujúco a príjemne. V tomto parku nájdete aj japonskú záhradu. Vstup do nej vám môžem vrelo odporučiť, za pár dolárov dostanete naozaj kvalitný vizuálny zážitok a to nemusíte byť expertom na záhradnú a krajinnú tvorbu aby ste toto miesto dokázali oceniť. Po krátkom oddychu pri kávičke v jednom z bufetov v parku sme naskočili na hop on a zamierili sme si to k svetoznámemu mostu Golden Gate. Autobusom sme prešli na druhú stranu mostu, ktorý z obrázkov pozná snáď každý. Pri návšteve tohto miesta musíte mať šťastie na počasie, ktoré je v SF veľmi premenlivé. My sme šťastie nemali a tak polovica mosta ostala zahalená v hmle. Urobili sme si s mostom pár fotiek a opäť sme naskočili na autobus a ponáhľali sme sa do san franciského prístavu kde sme naskočili na výletnú loď, ktorá smerovala na Alcatraz.

Alcatraz, pôvodne vojenská pevnosť, ostrov uprostred sanfranciského zálivu, neskôr prebudovaná na väznicu pre najhorších kriminálnikov je po svojom uzatvorení hojne navštevovanou turistickou destináciou. Pri organizovanej prehliadke tohto miesta sa vžijete do role väzňa aj vďaka tomu, že na začiatku prechádzate cez sprchy a miesta kde väzni dostávali svoje väzenské oblečenie. Odporúčam vám využiť Audio tour, ktorú tu máte bezplatne. Do slúchadiel sú vám prerozprávané väzenské príbehy z ciel a takisto príbehy z veľkého množstva pokusov o útek, ktoré sa ale vždy skončili neúspešne. Toto miesto pôsobí mimoriadne ponurou a mrazivou atmosférou. Pripomeniem, že v tejto väznici pobýval aj Al Capone, najväčší americký gangster svojej doby. Prehliadka väznice trvá asi tri hodiny ale vy sa nebudete nudiť ani minútu.

Po príchode do prístavu sme zašli na neskorý obed a absolvovali sme povinnú jazdu pri kúpe suvenírov pre rodinu :). Pre fanúšikov kníh a obdivovateľov Beat generation odporučím kníhkupectvo City Lights Bookstore, ktoré založil predstaviteľ beatnikov Lawrence Ferlinghetti. Aj keď tam nič nekúpite môžete aspoň chvíľku ponasávať atmosféru, ktorú tento obchodík ponúka.

Večer sme ešte využili naše hop on lístky a odviezli sme sa týmto busom cez druhý zo sanfrancisských mostov Bay Bridge na ostrov Treasure Island odkiaľ je výborný výhľad na nočné mesto. Keď dostanete v novembri podobný nápad vy, poriadne sa oblečte. My sme si uzimenie spôsobene slabým oblečením museli preliečiť v jednom z miestnych barov kvalitným pivkom a pár panákmi rumu :). Unavení sme ľahli do postele a ja už som v hlave plánoval program ďalšieho dňa, ktorý začínal návštevou autopožičovne. Namierené sme mali do národných parkov.

O tom ale nabudúce….

AlcatrazLombard streetStreetartGolden Gate v hmlePoblíž Union square

Jeseň v USA 2015 – časť druhá – Las Vegas

25.02.2017

Po vlakovom presune na letisko v New Jersey sme nastúpili do lietadla smerujúceho do mesta Dallas, na ktorom sme strávili 3 hodiny čakaním na náš let do Las Vegas. Mimochodom, vnútroštátne letenky viac »

Jeseň v USA 2015 – časť prvá – Začiatok v New York city

18.02.2017

Amerika, presnejšie Spojené štáty Americké, láka mnohých najmä svojou veľkosťou, obrovskými mestami, jedlom, ľuďmi a neobmedzenými možnosťami. Pri plánovaní tripu, ktorý som v tejto viac »

Na úvod o mne!

18.02.2017

Na úvod mojhô blogu mi prosím ctení čitatelia dovoľte aby som sa predstavil. Volám sa Jakub Murín, pochádzam zo Sliača no momentálne prebývam v meste Zvolen a mám 30 rokov. Keďže je mojou viac »

Ukrajina, Su-27, stíhačka

Ukrajinská stíhačka havarovala pri pokuse o pristátie, pilot zahynul

15.12.2018 16:45

Pilot tragicky zahynul na leteckej základni v meste Žytomyr, keď sa vracal z cvičného letu.

Ukrajina. Katedrála sv. Sofie, Kyjev. Porošenko, pravoslávna cirkev

V Kyjeve sa koná snem, má zlúčiť tri tamojšie pravoslávne cirkvi

15.12.2018 16:15

Vytvorí sa tak nová ukrajinská cirkev nezávislá od Moskvy.

Barack Obama

Obamacare je v rozpore s ústavou, rozhodol súd

15.12.2018 15:07

Zdravotnú reformu presadil v roku 2010 bývalý prezident Barack Obama.

poziar, poziarnici, hasici, hasic, poziarnik,

Hasiči zasahujú pri požiari píly v Spišskej Belej

15.12.2018 14:06

Požiar zachvátil celú strechu píly.

bruxo

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 2995x
Priemerná čítanosť článkov: 749x

Autor blogu

Kategórie